Základna pro ruční pokosovou pilu

Od Jéžiška jsem dostal ruční pokosovou pilu Stanley. Pila je vybavena nožičkami, aby ji bylo lze připevnit a postavit kamkoliv na pracovní desku.

Pro snadnější zafixování pily jsem jí vyrobil pevnou základnu.

Pilu je samozřejmě pomocí vrutů připevnit k pracovní desce a pak začít řezat. Nicméně je to celkem nepraktické řešení, ať už z časových důvodů, tak i proto, že si tak ničíme pracovní desku.

Proto jsem si uřízl 2 stejné desky o málo větší než je pokosová pila a k nim 3 hranoly. Přilepil a přišrouboval jsem hranoly k desce, která měla sloužit jako horní deska základny. K ní jsem pak přišrouboval samotnou pokosovou pilu. V jejích nožičkách jsou otvory pro šrouby, takže nebylo nutné do nich vrtat. Použil jsem šrouby a matice M5.

Pak jsem stejným způsobem jako horní desku připevnil k hranolům i desku spodní. Také je přilepena lepidlem a ještě přišroubována 3 vruty. Nyní mi stačí pilu na této základně kamkoliv postavit a přitáhnout k pracovní desce pomocí stahovačky.

Je tak použitelná prakticky na jakékoliv pracovní desce. Základna pile poskytuje dostatečnou stabilitu a upevnitelnost. Navíc jsem použil zbytkový materiál z dílny, takže výroba základny v podstatě nic nestála.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník