Beton je základní a nedílnou součástí v podstatě všech stavebních projektů (i dřevostaveb, kde potřebujeme základovou desku). Nebo je to také alkoholický nápoj, ale tomu se tady věnovat nebudeme 🙂 Pokud potřebujeme betonovat jen menší věci, stačí si koupit už hotovou betonovou směs, kterou jen naředíme vodou a můžeme používat. U větších projektů se vyplatí si namíchat beton svépomocí…
…samozřejmě u hodně velkých projektů je lepší si nechat přivézt potřebné množství betonu z betonárky, ale množství do 1,5m3 se vyplatí namíchat si sám. Jak tedy na to?
K výrobě betonu potřebujeme tři základní ingredience, a sice cement, písek (drť) a vodu. Vědecky je to pojivo, plnivo a vodu. Pokud děláme nějaký speciální beton, tak ještě jsou potřeba další příměsi, v domácích podmínkách ale těžko sehnatelné.
Jako plnivo můžeme použít písek (křemičitý) o různé zrnitosti, podle toho, jak jemný beton potřebujeme. Do základů se místo písku může použít kamenná drť o různé zrnitosti. Nemusíme se bát, že by beton s drtí byl méně pevný, cement vše spolehlivě spojí.
Ingredience mícháme v následujících poměrech: 1 díl cementu, 3 až 4 díly písku, 3/4 až 1 díl vody.
Pokud chceme kvalitnější beton, tak je to takto: 1 díl cementu, 2 díly písku, 3 díly kameniva (drti), 1 díl vody.
Práce s množstvím vody může být variabilnější, chceme-li tekutý beton, dáme vody více, nebo nám stačí i jen vlhký písek pro téměř suchou směs… Vždy začínáme s menším množstvím vody, kterou postupně přiléváme, dokud nedosáhneme požadované konzistence. Cement si kupujeme standardní portlandský, který je ke koupi v každých stavebninách nebo hobby shopech. Pro pevné či nosné konstrukce přidáváme do betonu ocelovou výztuž (tzv. roksory).
Samozřejmě můžeme beton míchat ručně (např.) v kolečku, ale při betonování větší plochy je vhodnější použít míchačku. Míchání v kolečku je celkem namáhavé a trvá to docela dlouho.
Hrubost plniva (písku, drti) určuje tzv. frakce, kdy menší číslo značí nejmenší zrnka a větší číslo ty největší zrnka v milimetrech:
- písek s frakcí 0/4 – je vhodný pro beton na drobné konstrukce, třeba výplně ztraceného bednění nebo výrobu různých dekorací apod.
- písek s frakcí 0/8 – je vhodný pro masivnější konstrukce, např. na podezdívku, chodníky atd.
- písek s frakcí 8/16 – (štěrkopísek) je ideální pro hodně namáhané konstrukce, třeba příjezdová cesta, stání pro auto, nájezdy, základy apod.
Také je důležité nezapomenout na následující věci:
- Teplota – důležitá je teplota okolí. Beton mícháme a pracujeme s ním v ideálních podmínkách, které jsou od 15°C do 25°C. Při vyšších teplotách beton tuhne příliš rychle (a může popraskat), při chladnějším počasí se může noční teplota dostat pod bod mrazu a beton nám při tuhnutí zmrzne a tímpádem bude méně pevný.
- Čas na zrání – beton musí nějakou dobu zrát. Sice je tvrdý do 24 hodin, ale aby získal opravdovou pevnost, je potřeba počkat přibližně měsíc (proto např. stavby mostů trvají tak dlouho), aby beton dozrál.
- Nadměrné vysoušení – toto nastává hlavně v létě, kdy vlivem vyšších teplot a přímého slunečního svitu dochází k rychlému vysoušení (viz bod 1) a tak musíme beton zakrýt kartonem nebo plachtou a také vlhčit (kropit nebo rosit vodou).
Tak teoreticky bychom to měli a můžeme se pustit do betonování.
Michal Šika - OK1MSI