Nové vybavení – elektrická lupínková pila

Jelikož bych si rád občas něco vyřezal z překližky a ruční přímočarou pilkou to zas tak dobře nejde, udělal jsem si dnes velkou radost a koupil jsem si elektrickou lupínkovou pilu Scheppach Deco XLS.

Původně jsem ji chtěl vyrábět ze staré přímočaré pilky, která se díky plastovému uložení vyžvýkala, ale nakonec jsem z nedostatku času zvolil hotové řešení a sice koupi továrně vyráběného stroje. Pila Scheppach Deco XLS má jak ruční štelování rychlosti kmitů, tak i nožní ovladač, podobně jako třeba šicí stroj. Což je naprosto perfektní, protože při změně rychlosti řezání není nutno pouštět vyřezávaný kus dřeva. Výkon motoru je 120 W, což není mnoho, ale vzhledem k tenkosti pilového listu to až tak nevadí.

Samozřejmostí je LED světýlko pro dobré osvětlení vyřezávaného dřeva a také ofuk vzduchem, kdy jsou z obrobku sfoukávány piliny a tak je dobře vidět na nakreslený obrys. Pila je poměrně těžká, váží 12,5 kg, což je důležité, aby neskákala. Má kovový naklápěcí stolek a co jsem měřil pravý úhel, tak je naprosto přesný. Maximální možný průřez, tedy síla obrobku, je uváděno 50 mm. 

Scheppach Deco XLS je vylepšením předchozí verze Scheppach Deco XL, kde se trochu zvýšila váha stroje a vylepšily se různé vlastnosti (např. ofuk obrobku, osvětlení apod.). V recenzích kdosi psal, že měl problém proříznout dřevo o síle 2 cm. Já dnes v rámci testování vyřezával dřevěné destičky o síle 2 cm, ale i 2,5 cm a šlo to naprosto bez problémů. Takže recenzím na internetu není radno důvěřovat na 100%, protože co vadí jednomu nemusí vadit mě a když má někdo levé ruce, může to samozřejmě svést na přístroj.

Takže za mě naprostá spokojenost. V tomto případě, ikdyž se jedná o levnější stroj, se podařilo skloubit poměr cena/užitná hodnota. A kdo se vyřezáváním neživí, tomu pila odvede kus dobré práce.

Michal Šika - OK1MSI