Odsávací zařízení do dílny…

…vyrobené z pytlového odsavače Woodstar, kterému jsem před rokem upravoval spouštění. Nevyhovovalo mi, že odsavač musím pořád někam přesouvat a také že zakopávám o hadice vedoucí ke strojům. Tak jsem si pomocí HT trubek vyrobil rozvod po dílně a odsavač na něj připojil. Díky tomu jsem získal několik přípojných bodů pro vetknutí odsávací hadice.

Tyto přípojné body, nebo chcete-li vstupy jsou různého průměru. U ponku mám vstup o průměru 40 mm, totéž u stojanové vrtačky a uprostřed dílny. U kraje dílny mám několik vstupů o průměru 50 mm a jeden o průměru 75 mm (pro připojení odsávací hadice od hoblovky a protahovačky, kteréžto brzo budu mít).

První část je z HT o průměru 110 mm, do ní krásně zapadne hadice od odsavače, která má průměr 100 mm. Zde je také první odbočka 40 mm vedoucí k ponku a dále odbočka 50 mm vedoucí do středu dílny a dvěma sloupovým vrtačkám, kde je vstup zredukován také na 40 mm. Dále potrubí pokračuje redukcí na 75 mm a dále trubkou o průměru 75 mm až do rohu dílny, kde je výstup 75 mm a následně redukce na 50 mm. Z této redukce vede trubka 50 mm a má dva výstupy (u druhého je zakončena).

Více napoví následující galerie…

Jako zatáčky jsem nepoužil ostrá kolena 90°, ale vždy dvě kolena 45°, aby zatáčka nebyla tak ostrá. Také odbočky pro odsávání jsem nevolil s pravým úhlem ale také jen s úhlem 45°. Mohlo by se totiž stát, že by v ostrých úhlech vznikaly tubulence a potrubí by se postupně mohlo zanášet.

Na závěr jsem ještě vyrobil záslepky na vstupy do odsávacího zařízení. Použil jsem standardní HT záslepky na koncovky s potřebným průměrem. Na každou z nich jsem připevnil nábytkovou úchytku, aby šly snadněji vytáhnout a bylo hotovo.

Odsávací zařízení funguje skvěle. Odsává jak mourovaté a díky dálkově ovládané zásuvce nemusím běhat k odsávači, abych ho zapnul/vypnul.

Michal Šika - OK1MSI