Projekt: Umyvadlo ze starého šicího stroje

Kdysi při koupi starožitného konferenčního stolku od Halabaly, jsme od paní, která nám jej prodávala, dostali darem starý šlapací šicí stroj Lada. Je to vlastně litinový stolek se šlapacím zařízením, na němž je dřevěná deska se šicím strojem. Nechal jsem se inspirovat v zahraničí a vyrobil ze stolku stojan pro koupelnové umyvadlo do horní koupelny…

Původní stolek vypadal zhruba takto ——|
<<———————————————|

Krása sama o sobě, že? Ale jelikož doba pokročila a má ctěná choť, když s ní nešijí všichni čerti, šije na elektrických šicích strojích. A tak takovýto hezounek jen zabírá místo. Lze z něj sice vytvořit stolek na květiny či kosmetický stoleček, ale když máte dva (a my dva máme). Tak jeden je plonkový.

A tak jsem vybral ten stroj, jehož stolek byl v horším stavu (odlepená dýha, více červotoče, atp.) a vyrobil z něj krásný stolek pod umyvadlo do horní koupelny – recyklace jak vyšitá!

Po odmontování dřevěné části jsem rozebral i litinovou část, tedy samotný stolek. Barva byla v různém stupni mizérie, tak jsem stolek poslal na opískování do spřátelené kovodílny. Surová litina po opískování vypadala opravdu krásně. Ale z důvodu, že stolek bude ve vlhkém prostředí, jsem musel materiál nabarvit. Zvolil jsem matnou černou syntetickou barvu ve spreji. Kdybych to patlal štětcem, tak by krása litiny zanikla a slila by se pod barvou. Jakmile všechny vrstvy barvy zaschly, stolek jsem opět smontoval.

Umyvadlo, pro které tento stolek dělám je hranaté a má naprosto ideální rozměry, že stolek na každé boční straně přesahuje o cca 3 cm. Což je super. Z borové spárovky jsem si nařezal laťky 50 mm široké a následně jsem je slepil do 6ti hranolů, které budou tvořit rám pod umyvadlo. Hranoly jsem po slepení ohobloval a zařízl na jedné straně přesnou rovinu. Poté jsem je slepil tak že na jedné straně (u bočních) a na obou stranách u čelního hranolu vznikl „falc“. Tedy odsazení, které pak do sebe pěkně zapadne.

Byť je lepidlo Dispercoll D3 kvalitní a pevné, pro jistotu jsem ještě jednotlivé hranoly provrtal (ne skrz) a zakolíkoval, aby neměly tendenci se rozlepovat. Potom jsem vzal boční a čelní hranol a slepil jsem je dohromady tak, aby vytvořily písmeno U (zadní strana pod umyvadlem by akorát překážela pro připojení vodovodní baterie). Opět jsem vše spojil navíc kolíky.

Když lepidlo zaschlo, rám jsem důkladně obrousil a čelní hrany zaoblil, podle hran umyvadla. Poté jsem jej důkladně nalakoval latexovým lakem Sokrates Tango plus, který s oblibou používám, a přimontoval pomocí 4 černých vrutů k litinovému stolku. Umyvadlo sedělo naprosto bez problémů. Z borové spárovky jsem ještě vyrobil poličku, jež bude pod umyvadlem např. na ručníky. Tu jsem také důkladně nalakoval a bylo hotovo.

Umyvadlo jsem umístil do horní koupelny, k rámu jsem jej přilepil bílým sanitárním silikonem a připojil na vodovod a na odpad.

Jak můžete vidět, tak celý stolek i s umyvadlem vypadá naprosto luxusně.

Michal Šika - OK1MSI