Přípravek pro kapování pomocí maflu

11 Úno

Pro kapování (zařezávání) deskového materiálu se používá kapovací nebo formátovací pila. Ani jedno nemám, proto jsem si vyrobil přípravek, který mi umožní kapovat desky a prkna pomocí maflíku.

Přípravek je vlastně taková „U“ rampa s vodící kolejničkou pro maflík. Tohle řešení jsem před nějakou dobou zahlédl na amerických kutilských stránkách a jako velmi užitečné se jej rozhodl vyrobit.

Napřed jsem si nařezal potřebný materiál. Což byly hranoly 42 x 25 mm. Přípravek má rozměry 55 x 80 cm, takže 4 hranoly byly dlouhé 55 cm a 2 byly dlouhé 80 cm. Tento rozměr přípravku mi umožňuje řezat deskový materiál o šířce až 50 cm.

Jednotlivé hranoly jsem pak slepil a sešrouboval k sobě tak, aby byly dodrženy pravé úhly. Pak jsem si uřízl 2 hliníkové L profily v délce 55 cm a připevnil jsem je na přípravek tak aby vytvořily jakousi kolejnici nebo spíš vodicí žlab pro maflík. Jsou tedy ve vzdálenosti, která odpovídá šířce pracovní plochy maflíku. Hliníkové L profily jsou k rámu přípravku přišroubovány pomocí vrutů. Musel jsem do nich tedy udělat záhluby, aby hlavičky vrutů nevadily maflíku v pohybu.

Více napoví následující obrázky s popiskami.

Tento přípravek mi plně nahradil kapovací i formátovací pilu. Hned po vyrobení jsem na něm nařezal materiál na stavbu botníku. A to prosim pěkně, přesně.

Zatím nejširší desku, kterou jsem kdy řezal byla spárovka o šířce 45 cm. Pokud bych řezal širší materiál pomocí maflíku, použiju už raději příložník. šířka 55 cm je pro použité hliníkové L profily tak akorát, aby se pod vahou maflíku nezačaly prohýbat.

Přípravek nemám dlouho, ale už stačil odvést spoustu dobré služby.

Michal Šika - Kutilův zápisník