Přípravek pro kapování pomocí maflu

Pro kapování (zařezávání) deskového materiálu se používá kapovací nebo formátovací pila. Ani jedno nemám, proto jsem si vyrobil přípravek, který mi umožní kapovat desky a prkna pomocí maflíku.

Přípravek je vlastně taková „U“ rampa s vodící kolejničkou pro maflík. Tohle řešení jsem před nějakou dobou zahlédl na amerických kutilských stránkách a jako velmi užitečné se jej rozhodl vyrobit.

Napřed jsem si nařezal potřebný materiál. Což byly hranoly 42 x 25 mm. Přípravek má rozměry 55 x 80 cm, takže 4 hranoly byly dlouhé 55 cm a 2 byly dlouhé 80 cm. Tento rozměr přípravku mi umožňuje řezat deskový materiál o šířce až 50 cm.

Jednotlivé hranoly jsem pak slepil a sešrouboval k sobě tak, aby byly dodrženy pravé úhly. Pak jsem si uřízl 2 hliníkové L profily v délce 55 cm a připevnil jsem je na přípravek tak aby vytvořily jakousi kolejnici nebo spíš vodicí žlab pro maflík. Jsou tedy ve vzdálenosti, která odpovídá šířce pracovní plochy maflíku. Hliníkové L profily jsou k rámu přípravku přišroubovány pomocí vrutů. Musel jsem do nich tedy udělat záhluby, aby hlavičky vrutů nevadily maflíku v pohybu.

Více napoví následující obrázky s popiskami.

Tento přípravek mi plně nahradil kapovací i formátovací pilu. Hned po vyrobení jsem na něm nařezal materiál na stavbu botníku. A to prosim pěkně, přesně.

Zatím nejširší desku, kterou jsem kdy řezal byla spárovka o šířce 45 cm. Pokud bych řezal širší materiál pomocí maflíku, použiju už raději příložník. šířka 55 cm je pro použité hliníkové L profily tak akorát, aby se pod vahou maflíku nezačaly prohýbat.

Přípravek nemám dlouho, ale už stačil odvést spoustu dobré služby.

Michal Šika - Kutilův zápisník