Provizorní spodní frézka

Stavbu plnohodnotné spodní frézky mám v současné době ve fázi příprav. Potřeboval jsem ale vyfrézovat drážku pro rámečky dvířek u botníku, který aktuálně vyrábím. Proto jsem musel přistoupit k provizornímu řešení spodní frézky…

Na truhlářské kozy pokládám jako pracovní plochu desku dřevotřískového lamina o tloušťce 15 mm. Což není příliš silná deska a tak bylo možné, abych ji uzpůsobil jako provizorní spodní frézku.

Aby bylo jasno: Fréza je nástroj, a frézka je stroj, do kterého se fréza upíná. Ne opačně!
Frézka je to i v případě, že to váží tunu!

Příprava provizorní frézky

Prvně jsem vyvrtal otvor pro průchod frézy skrz desku. A následně pět děr pro šrouby, kterými jsem frézku k desce zespodu přišrouboval. Díry na šrouby jsem opatřil záhluby, aby se schovaly hlavičky šroubů M4.

Pracovní deska s připevněnou frézkou

Z horní frézky jsem odšrouboval styčnou plochu (kterou se frézka posouvá po obráběném materiálu). Ta byla připevněna právě 5ti šrouby. Pro upevnění jsem musel použít delší šrouby, než které byly u frézky původně. Ty by skrze dřevotřískovou desku nedosáhly.

Provizorní frézka s příložníkem

Příprava a frézování

Pak jsem nastavil hloubku frézování a připevnil jsem si příložník.

Příložník byl kus hranolku, který jsem na jedné straně přišrouboval k desce a na druhé jsem jej přitáhl pomocí stahovačky. Mohl jsem tak přizpůsobit horizontální hloubku drážky. Drážku v hranolcích jsem totiž frézoval na několikrát, aby se dřevo nevyštipovalo.

Samotné obrábění pak proběhlo naprosto dle očekávání. Postupně jsem pomocí příložníku přidával horizontální hloubku drážky, až byly hranolky opatřeny drážkou o rozměrech 8 x 20 mm.

Frézování drážek – 1
Frézování drážek – 2
Frézování drážek – frézované hranolky

 

 

 

 

 

Frézoval jsem celkem 16 hranolků, každý o délce 50 cm a měl jsem hotovo zhruba za hodinu. A to jen kvůli postupnému přidávání hloubky.

Tady je ještě video.

Kdybych frézoval drážku hned za plnou hloubku řezu, bylo by hotovo mnohem rychleji. Nechtěl jsem ale pokoušet štěstí, šlo přeci jen o provizorní řešení.

Nicméně jsem si ověřil, že spodní frézka bude velmi užitečný pomocník. Proto se do její stavby pustím hned po dokončení botníku.

Michal Šika - OK1MSI