Úprava ručních elektrických brusek pro použití výměnného napájecího kabelu

Před časem jsem psal, jak jsem vyrobil výměnné napájecí kabely pro ruční elektrické nářadí. Jako první skupinku přístrojů, které jsem se rozhodl předělat pro použití těchto kabelů, jsem zvolil ruční brusky. Mám jednu excentrickou, pak vibrační obdélníkovou, vibrační delta (tzv. myš) a pásovou brusku.

 

Tento článek má pouze informativní charakter. Úpravy zapojení elektrických přístrojů by měl provádět zkušený elektrikář s platnou licencí. Autor nenese zodpovědnost za úraz při neodborné manipulaci s elektrickým zařízením.

Jako první je potřeba každý přístroj rozpůlit, abychom se dostali k jeho vnitřnostem. Od spínače jsem odpojil napájecí kabel. Po spojení obou polovic přístroje vidíme kruhový otvor, jímž procházel přívodní kabel. Tento otvor jsem zvětšil na průměr konektoru MIC16, což je 15mm. K tomu jsem překvapivě mohl použít brousící frézu pro mikrofrézku (překvapivě proto, že průměr frézy přesně odpovídá průměru zásuvky, většinou to netrefím :-)).

Poté se připájí modrý a hnědý vodič. Hnědý vodič je fáze a mám ji umístěnu na pinu č.1. Modrý vodič je „nulák“ a ten mám připájen na pin č.2. Oblast připájení jsem pak zaizoloval tepelně smršťovací bužírkou. A vodiče jsem následně připojil do spínače v rukojeti přístroje.

Vzhledem k tomu, že je přístroj půlený, tak není možné konektor přišroubovat, proto jsem konektor do jedné poloviny přístroje vlepil pomocí dvousložkového pevného lepidla. V případě, že bych přístroj už nikdy nerozebíral, mohu lepidlem potřít u druhou polovinu konektoru, aby se přilepil ke druhé polovině obalu přístroje. Ale v případě výměny uhlíků by bylo obtížné přístroj znovu rozpůlit. Zatím se zdá, že přilepení k jedné polovině je dostačující.

Pokud se vše dobře osvědčí, udělám tuto změnu i u vrtaček, maflů a horních frézek. Zatím vše funguje jak má a nepozoruju, že by byl s napájením jakýkoliv problém. Navíc je tu hlavní přínos a sice přístroje bez kabelu zabírají mnohem méně místa a mnohem lépe se skladují.

Michal Šika - Kutilův zápisník