Projekt: Věšák na uložení jízdních kol

I když nejsem pumpičkář, na kole občas jezdím a manželka také. Řešil jsem, kam naše jízdní kola uložím, protože pořád někde překážela. Nakonec jsem se inspiroval jedním nápadem z internetu a vyrobil jsem si věšáky pro uložení jízdních kol. Částečně i z odpadového materiálu.

Nejprve jsem v Bauhausu koupil kovové háky, kus za cca 90,- Kč (v OBI je mají také, ale dražší). Dál jsem vzal dva staré, ale nepoužité dveřní prahy z jasanového (tvrdého) dřeva.

Na tyto prahy jsem silnými vruty přišrouboval zmíněné háky a celé to zavěsil na zeď. Tam jsem věšáky přišrouboval každý pomocí 3 turbo-šroubů (to jsou takové ty, co nepotřebují hmoždinku). A kola jsem zavěsil.

Více napoví galerie (popisky u jednotlivých obrázků)…

… kola jsem zavěsil, jedno za přední kolo a druhé za kolo zadní. To vzhledem k menšímu volnému prostoru, aby si vzájemně nevadily řidítky. Trochu jsem se bál, aby tento způsob zavěšení kol nedeformoval ráfky, ale byl jsem ubezpečen (jak v zahraničí, tak i u nás, kde se už také prodává), že je to v pohodě. Pokud se na kolo nebude nikdo a nic věšet, tak deformace nehrozí.

Samozřejmě lze věšák vyrobit celokovový, kdy místo dřeva použijeme obdélníkový jackel nebo silnější pásovou ocel. Dokonce jsem viděl i plastový (fuj) nebo celodřevěný z překližky, která má dostatečnou pevnost. Každopádně závisí na každém kutilovi, jaký materiál preferuje.

 

Michal Šika - Kutilův zápisník